Psikolog Hizmeti

Psikoloji Nedir? Psikolog Kimdir?

 

Psikoloji, davranışı ve zihni inceleyen bir bilimdir. Bilinçsiz ve bilinçli olayların yanı sıra daha çok düşünce ve duyguların incelemesini yapmaktadır. Bu alanda uzman olan ve aynı zamanda bilgi araştırması yapan kişilere ise psikolog denilmektedir. Psikologlar zihin ve beden üzerinde çalışan bilimcilerdir. Psikologlar insan davranışlarını inceleyerek neden sonuç ilişkisi kurarlar, bu doğrultuda değerlendirmeler yaparak psikolojik destek vermektedirler.

Psikolojinin Alanları

Psikoloji hem doğrudan gözlenen davranışlara hem de düşünme, zihinde canlandırma, hatırlama ve hayal etme gibi doğrudan gözlenemeyen karmaşık zihinsel süreçlere odaklanmaktadır.Psikoloji biliminin çalıştığı konular bir yandan dikkat, duygu, motivasyon,algı, zekâ, kişilik gibi içsel süreçler; bir yandan grup-içi ve gruplar arası ilişki süreçleri kişiler arası ilişki süreçleridir.

Psikolojinin Alt Dalları

Psikoloji biliminin birçok alt dalı vardır; klinik psikoloji, sosyal psikoloji, eğitim psikolojisi ,gelişim psikolojisi gibi alanları mevcuttur. Psikologlar ise kendilerini geliştirdikleri bu alanların herhangi birinde hizmet sunabilmektedirler.

Psikolojinin ve Psikologların Temel Amacı

Psikolojinin temel amacı; insanların ruhsal sağlığını düzenlemek ve korumak olarak betimlenebilir. Tıpkı fiziksel rahatsızlıklarda yaşanılanlar gibi zihinsel rahatsızlıkların yaşandığı durumlarda da kişiler doktorlardan yardım alarak eski sağlıklarına en kısa sürede kavuşabilmektedirler. Bu doğrultuda psikologların amacı ise mümkün olan en kısa sürede bireyleri eski sağlıklarına kavuşturmaktır denilebilir. Psikologlar zihinsel rahatsızlıkların analiz edilmesi, önlenmesi ve tedavi edilmesi aşamasında titizlikle çalışırlar ve öncelikli olarak danışanlarının istenilen yaşam standartlarını yakalamalarını hedeflemektedir.

Psikologların Tedavi Ettiği Rahatsızlıklar ve Hizmetler

Bunları başlıca Bireysel Terapi,Psikolojik Danışmanlık, Aile ve Çift Terapisi,  Ebeveyn Danışmanlık , Çocuk Terapisi…  gibi sayabiliriz.

Psikologlar aktif bir dinleyicidir,sizi anlamaya çalışırlar,empati kurarlar.Siz kendinizi çözerken size eşlik ederler.Dinlerken sordukları sorularla sizi anlamaya ve tanımaya çalışırlar. Hayatınızıkendibaşlarına değiştirmezler. Yargılamaz, eleştirmez,sorgulamaz, kınamazlar.Bireyler Psikoloğa hayatlarında yaşadıkları sıkıntılar ile olumsuz veya bastırılmış duygu ve düşünceleriyle birlikte gelir.Psikolog ile yürütülen süreçte kendi olumsuz veya bastırılmış duygu ve düşüncelerinin fark edilmesi ve daha işlevsel olanlar ile değiştirilmesi hedeflenir.

Psikologlar Nasıl Tedavi Sağlamaktadır?

Psikologlar Alanında beceri ve uzmanlığa sahiplerdir kendilerine başvuran danışanların bireysel durumlarına göre farklı tedavi teknikleri uygularlar. Örneğin psikolojik danışmanlık, psikoterapi, psikolojik test ve psikolojik değerlendirmeler yaparak bu tedaviyi sağlamaktadırlar. Sosyal yaşamın içinde kendisini ruhsal sağlığını iyi hissetmeyerek psikoloğa başvuran bireylerde görülen hafif uyum sorunlarının çözümlenmesinde genel olarak psikolojik danışmanlık yöntemi baz alınarak uygulanır. Daha ileri seviyede ve davranış bozukluklarının tedavisinde ise psikoterapi denilen tedavi sürecine başlanır. Tedavinin nasıl ve ne yönde olacağı ve ne kadar zaman süreceği ile ilgili detaylı bilgileri psikologlar kendilerine başvuran danışanlarına hastalarına ön görüşme esnasında ayrıntılarıyla birlikte iletirler ve bunlar konuşulduktan sonra tedaviye başlanır.

Psikolog Odamız

Psikolog Hizmeti  

Psikolog Hizmeti  

Psikolog Hizmeti  

Psikolog Hizmeti  

Psikoloji Bölümü Neler Sağlamaktadır?

Birçok tedavi yöntemi ile kaygı ve endişeleri ortadan kaldırmaktadır.

Bireylerin güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesine yardımcı olmaktadır.

Kişilerin benlik saygısının arttırılmasını sağlamaktadır.

Olumsuz düşünce ve duygulara kapılan kişilerde profesyonelce farkındalık yaratarak onları sağlıklarına kavuşturmaktadır.

Bireylerde zihinsel rahatsızlıklarla birlikte baş gösteren algısal ve tepkisel bozuklukları onarmaktadır.

İnsanların sosyal ilişkilerinin ve yaşam kalitelerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Çocuk, ergen ya da yetişkin olsun her yaştan kişiyi etkisi altına alabilen depresyon, psikologların üzerinde çalıştıkları rahatsızlıkların en başında yer almaktadır.

Anksiyete bozukluğu olarak nitelendirilen ve bireylerin kontrol altına almakta güçlük çektiği korku, endişe, sinir ve gerginlik belirtileri olarak gözlenen kaygı bozuklukları psikologların üzerinde çalıştığı bir diğer önemli alandır.

Toplumsal ortamlarda diğer insanlarla iletişim kurma konusunda bireyin sağlıklı düşünme yetisini elinden alan sosyal fobi, psikoterapi yöntemi ile psikologların ortadan kaldırılabildiği yine önemli rahatsızlıkların arasında yer almaktadır.

Ruh halindeki ani ve aşırı değişikler olarak tanımlanabilen bipolar bozuklukların tedavisini sağlamaktadır.

Madde ve alkol bağımlılıkları, uyku bozuklukları gibi alanlarda da kişilere yardımcı olmaktadır.

Danışanlarına aile terapisi ve evlilik terapisi gibi yanı sıra kadın ya da erkeklerde zaman zaman yaşanabilen cinsel işlev bozukluklarının tedavisi ile ilgilenmektedirler.

Sağlıklı bir yaşam için ruhsal ve fiziksel açıdan sağlıklı olmak gerekir. Günlük yaşamın akışında çoğu insan duygu ve düşüncelerinin yaşadıklarının farkında olamamaktadır.

Ayrıca hayatın akışında bireyler birtakım sorunlarla karşılaşabilir. Bazı problemlere çözüm üretebilirken bazı problemlerde çok iyi bir destek almaları gerekli olabilir. Psikolojik yardım almak için ilk adım genelde tedaviye ihtiyacın fark edilmesi gibi zorlu bir süreçtir. Alanında uzman bir psikolog tarafından alınacak destek, kişinin kendisine ve çevresine karşı farkındalığı arttırıp hayattan aldığı tatminliği arttırmaktadır. Bu farkındalık ise Psikolojik Danışma esnasında ortaya çıkmaktadır. Farkındalık şimdiye ait olabildiği gibi geçmiş yaşantıya ait deneyimleri de içerebilir. Farkındalığı artan bir birey problemleri etkin bir şekilde çözebilir. Olayları, durumları, ilişkileri daha etkili değerlendirebilir. Psikolojik Danışmanlık kişinin zayıf yönlerini güçlendirmeyi hedefler.

 

Psikolog Hizmetimiz

Ankara Bahçelievler 7.Caddede bulunan Sağlıklı Yaşam Danışmanlık Merkezimizde Danışanlarımıza en güzel şekilde hizmet vermekteyiz.Bu merkezimizde Psikolog,Diyetisyen,Bölgesel İncelme ve Fizyoterapist hizmetlerimizle hem fiziksel hemde ruhsal rahatsızlıkları iyileştirmekteyiz.Düzenli takip,destek ve ilgiyle sizin yanınızdayız.Bizim için Sağlık,huzur ve mutluluk her şeyden önemli.Sizde bizimle Sağlığınıza dikkat etmeye Psikolojik destek almaya var mısınız?

İletişim ve Randevu : 0539 372 02 36

Adres: Ankara Bahçelievler 7.Cadde üzerinde Starbucks ve Noter Üstü,Mado karşısı 

Tam Adres: Yukarı Bahçelievler Mah. 61. Cad. No:20/3 Çankaya/Ankara

Ulaşım ve Park: Milli Kütüphane Metrosundan inince, 7.Cadde üzerinde 5 dk yürüme mesafesinde.

Arabayla gelenler için 7.Caddeden 61.Caddeye dönünce caddenin sonuna biraz ilerleyince ücretli otopark mevcut.