Kilo Verme - Zayıflama

Birçok kişi için fazla kilolar büyük bir problemdir. Hayatın birçok anında zorluk çıkartır, özgüvensizliğe neden olur ve en önemlisi de sağlık açısından birçok riske sahiptirler. Peki, size en uygun diyetle bu sorununuzu aşmanızın mümkün olduğunu biliyor muydunuz?

Yazımızda zayıflarken yapmamanız gerekenlerden ve önemli noktalardan bahsedeceğiz. Ayrıca unutulmaması gereken önemli noktalara değineceğiz. Unutmayın, sadece zayıf olmak, sağlıklı bir vüduda sahip olmak demek değildir. Kişi doğru beslenerek alması gereken besin öğelerini bilerek, vücuduna, yaşam şekline, günlük tüketim miktarlarına dikkat ederek ideal kilosuna kavuşabilir ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilir. Bu yüzden de kişisel bir beslenme programı olması esastır. Kişisel beslenme programları ise mutlaka uzman bir diyetisyen tarafından size özel hazırlanmalıdır.

Sağlıklı Beslenme - Diyet Danışmanlığı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fazla Kiloların Kişiye Zararları Nelerdir?

Fazla kilolar, halk tarafından pek konuşulmasa da sağlık açısından birçok zararlı etkiye sahiptir. Bunu 2 temel başlıkta toparlayabiliriz. Birincisi kişide fazla kilolara bağlı olarak psikolojik bazı sorunlar görülebilir. İkinci olarak da tüm vücudun etkilenebileceği hastalıklar oluşabilir. Şimdi bunlardan biraz daha detaylı bahsedelim.

Kilo Verme - Zayıflama

Gerekenden fazla kilolara sahip olmak ve özellikle de obezite; hormonal sisteme, kalp ve damar sistemine, solunum sistemine, sindirim sistemine, kas ve iskelet sistemine, deriye ve daha birçok vücut sistemindeki önemli kısma büyük ve olumsuz etkilerde bulunur. Hastalıkların oluşma riski ve ölümle sonuçlanma riski kilolu insanlarda çok daha fazladır. Obezitenin neden olduğu veya risk oluşturduğu bazı sağlık sorunları şunlardır:

 • İnsülin Direnci
 • Diyabet
 • Koroner Arter Hastalığı ve Kalp Krizi
 • Yüksek Tansiyon
 • Metabolik Sendrom
 • Hiperlipidemi
 • Safra Kesesi Hastalıkları
 • Kanserler
 • Uyku Apnesi
 • Kadın Hastalıkları
 • Normalden Fazla Tüylenme
 • Ameliyat Risklerinin Artışı

Obezite ve fazla kilolar aynı zamanda kişinin ruhsal sağlığını da etkileyebilmektedir. Birçok ruh hastalığı için ciddi bir risk faktörüdür. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır:

 • Anoreksiya Nervoza
 • Blumia Nevroza
 • Binge Eating
 • Gece Yeme Sendromu
 • Toplumsal Uyumsuzluklar

Size Uygun Olan Kiloyu Nasıl Belirlersiniz?

Kendinizi kilolu hissediyor olabilirsiniz ve diyete başlamaya karar verebilirsiniz. Peki, hedefinizi nasıl belirlemelisiniz?

Kilo verirken hem kademeli ve dengeli ilerlemeli, hem de belli bir noktadan sonra kilo vermeyi bırakmalısınız. Çünkü fazla kilo gibi az kilo da oldukça zararlı olabilmektedir. Hedefinizi erkenden belirlemeniz için bir hedef kilo bulmanız gerekir. Bunun için de en kullanışlı formül beden kitle indeksidir. Normal kemik yapısında sağlıklı bir insan için geçerli bir formül olan beden kitle indeksi, size hangi kilolar arasında olmanız gerektiğini sunmaktadır. Formül kısaca şu şekildedir:

Ramazan Ayında Beslenme yazımızdan Ramazan ayında sağlıklı beslenme hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Kilogram Cinsinden Kilonuz / (Metre Cinsinden Boyunuzun Uzunluğu)²

Bu formülle BMI değerinizi bulacaksınız. 18,5 25 arasındaki değerler normal olarak düşünülür. Kilonuzu BMI değerinizi 22 gibi bir değere getirmeniz, en ideal kiloda olacağınızı gösterecektir.

Bu bilgiler vücudunuz ve sağlığınız için size temel bilgileri verir. Metabolizma, yaşam şekli, kronik bir hastalığa sahip olmanız, gebelik, emzirme durumları elbette bunların dışında olacaktır. Uygun vücut ağırlığı elbette ki kişiden kişiye göre değişmektedir. Bu konuda vücut kitle indeksiniz bir formül sunsa değil, kişiye özel bir beslenme programı ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Evde Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Evde sağlıklı zayıflama yöntemlerinden kısaca bahsetmeden önce şunu belirtelim, sizin için en iyi diyet diyetisyenler tarafından hazırlanan diyettir. Diyetisyenler; hayat koşullarınız, vücut yapınız ve sağlık durumunuz gibi önemli kriterleri de ele alarak diyet programlarını hazırlarlar. İnternet üzerinden bulacağınız hiçbir diyet önerisi size özel programdan daha etkili olmayacaktır. Aksine sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek durumlara sebebiyet verebilirler. Şimdi vereceğimiz tavsiyeleri yalnızca diyetisyene başvurmadan önce bir hazırlık olarak kullanmanızı öneririz. Bu önerilerimiz sağlıklı bir yaşam ve doğru beslenme için olumlu katkılar sağlayacak pratik konulardır.

 • Yemeklerden önce bir bardak su tüketin.
 • Tatlı tüketiminden kaçının. Yiyeceğiniz zaman da şeker içeriği düşük tatlıları tercih edin. Rafine şeker tüketiminden kaçının.
 • Porsiyonları küçültün.
 • Hareket etmek, etkili bir diyetin vazgeçilmezidir.
 • Uzun süre aç kalıp aniden yemeyin.
 • Atıştırmalıkları lifli ve proteinli ürünlerden seçin.
 • Akşam yemeğinizi hafif besinlerle hazırlayın ve erken saatlerde yiyin.
 • Uyku sürenizi yeterli ve ihtiyacınız olan sürelerde tutmalısınız.

Kilo Verme - Zayıflama Programının Kişiye Özel Olması Niçin Önemlidir?

Kilo vermek istiyorsanız en doğru seçenek uzman bir diyetisyene başvurmaktır. Bunun en önemli nedeni yapılacak olan diyetin besin değerlerini karşılayarak sağlıklı bir süreçte uygulanmasıdır. 

Peki, neden kişiye özel programların tercih edilmesi en verimli kilo verme yöntemi olacaktır?

Online Diyet hizmeti hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilir, aklınıza takılan tüm sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz.

Bunun en temel nedeni, her insanın vücut yapısı, yaşam şekli ve ihtiyaçlarının farklı olmasıdır. Öncelikle hedef kilo, anlık kilo ve kalori ihtiyacı gibi birçok değer tamamen kişiye özeldir. Bununla beraber; çalışılan işte harcanan enerji ve kişinin kas miktarına bağlı harcanan enerji de her insanda farklılık gösterir. Bir diğer farklılık gösteren durum ise hastalıklardır. Bazı insanların bazı besinleri tüketmemesi veya daha fazla tüketmesi gerekir. Tüm bu faktörler ve diğer ek faktörlerin göz önüne alındığı bir beslenme programı en uygun tabirle tam size göre olacaktır. Bu programla en yüksek verimi alacak ve hedeflediğiniz kiloya sağlıklı bir süreçle kavuşmuş olacaksınız. Üstelik kalıcı olması için de yapmanız gerekenleri yine hayat tarzınıza uygun şekilde öğreneceğinizden, hayal ettiğiniz kiloya kavuştuktan sonra daimi olarak o kioda kalmak da hayal olmaktan çıkacaktır.

Hızlı Kilo Verme Programları Ne kadar Doğru?

Hızlı kilo verme programlarının hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Hızlı şekilde uygulanan programlarda vücut bir şok etkisi altına girer. Büyük miktarda ve ani şekilde yağ kaybetmeye başlar. Buna vücut oldukça olumsuz tepki verir ve birçok sağlık problemi oluşur. Bu sağlık problemlerinden bazıları şunlardır:

 • Kalpte Ritim Bozuklukları
 • Kansızlık
 • Uyku Bozuklukları
 • Depresyon
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Saç Dökülmesi
 • Elektrolit Dengesindeki Bozukluklar
 • Nöron Hasarlanması
 • Organ Yetmezlikleri

Bunlar ve daha birçok sağlık sorunu hızlı kilo verme durumunda açığa çıkmaktadır. Özellikle acil kilo verilmesi gereken durumlarda tıbbi çözüm, ameliyatla yağların alınması olacaktır. Böyle bir duruma da ancak hekimler karar verebilir. Bunun haricinde, kilo vermek istiyorsanız en kolay ve sağlıklı çözüm bir diyetisyene başvurmak olacaktır.

Birkaç yıldır internet üzerinden ulaşılabilen hızlı ve kalıcı kilo verdirdiği kabul edilen hazır diyet programları bulunmaktadır. Hep söylediğimiz gibi bu programlar sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Vücudunuzdaki yağ-kas dengesini bozacak, kendinizi güçsüz ve dirençsiz hissetmenize yol açacak ve daha bir çok sağlık problemini de beraberinde getirecektir.

Kilo Vermeye Çalışırken Sağlığınızı da Korumalısınız

Kilo vermenin en önemli kriteri sağlıktır. Kilo vermeyi planlıyorsanız öncelikle sağlıklı olmayı hedeflemelisiniz. Elbette, estetik görüntü önemlidir, fakat bunun uğruna hızlı kilo verme programları veya diyet ürünleri kullanmak asla doğru bir seçim olmayacaktır.

Aşırı kilolu olmak nasıl sağlığınızı olumsuz yönde etkiliyorsa, aşırı zayıf olmak da ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır. İdeal kilonuzda olmanızve sağlıklı bir vücuda sahip olmanız önemlidir. Diyetisyeninizin yönergeleri ve ölçümleri dahilinde proramınızı uygular ve sporla desteklerseniz sağlığınızı bozmadan kilo verebilir, ideal vücut ağırlığınıza kavuşabilir, bütün bunların bir getirisi olarak hem fit bir vücuda sahip olup hem de kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Kilo Verme Yöntemiyle En Hızlı Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Sağlıklı bir yöntemle kilo vermek, bilimsel olarak zararlı olan yöntemlere kıyasla genellikle daha yavaş olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, 1 ayda 2 ile 4 kilo arasında vermek sağlık açısından olumsuz etkiler oluşturmayacaktır. Bu da, haftada 1 kiloya kadar verilebileceğini göstermektedir. Ancak bu ölçümleme genel bir kanı oluşturmak içindir. Yani haftada 7 kilo verdiren mucize diyet diye bir şey yoktur, sağlıklı beslenmek vardır.

Yaz tatiline gitmeden 1 hafta önce fazla gelen 10 kilonuz için diyete başlamak, sağlıklı bir yöntem değildir. Sağlıklı beslenmeyi, ideal beslenme türlerini benimsemeyi bir yaşam şekli haline getirmelisiniz.

Zayıflama Çayı Gibi Ürünlerin Zararları

Piyasada bulunan zayıflama çayı, zayıflama hapı veya zayıflama ilacı gibi isimlerle anılan ürünlerin çoğu oldukça zararlıdır. Kimi zaman haberlere çıkabilen bu ilaçları kullandığı için hayatını kaybeden insanlar bile vardır. Özellikle kalp üzerinde ritim bozuklukları oluşturan ve tansiyonu ani şekilde arttıran bu ürünlerin kullanımı çoğu kullanıcı için kalıcı hasarlar oluşturur, hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Bu ürünleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Protein Bar - Meyve Bar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Hep söylediğimiz gibi önemli olan kilo vermek, zayıf olmak değil; sağlıklı ir vücuda sahip olmaktır. Sağlığımızdan vazgeçmeden, aynı zamanda vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri de alarak uygulanacak bir zayıflama programını, ideal kilonuza ulaştıktan sonra da koruma ve sağlıklı beslenme programını uygulamanızın size olumlu katkıları olacaktır.

Günlük Kalori İhtiyacı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Diyetisyen Onur Demir kendi merkezinde Ankara diyet danışmanlığı yapmakta ve danışanlarına sağlıklı kilo kontrolü, kilo alma, zayıflama, gebelik ve emzirme sırasında beslenme, sporcu beslenmesi, hastalıklarda beslenme konularında yardımcı olmakta, kişiye özel beslenme programları oluşturmakta ve takip etmektedir. Bilgi ve randevu almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.