Düğün Öncesi Diyet

Düğün günü birçok kadının hayatının en mutlu ve en anlamlı günüdür. Bu nedenle kadınlar düğün günlerinde en iyi şekilde görünmek isterler. Düğün öncesi diyet ya da diğer bilinen adıyla gelin diyeti, fazla kilolarından ya da fit görünmemekten şikayetçi kadınların yardımına yetişebilir. Düğünden önce kilo vermek ve ideal kiloya sahip olmak gelin adayının gelinliğin içinde harika görünmesine yardımcı olur. Gelin diyeti olarak da bilinen düğün öncesi diyet, bir diyetisyen yardımıyla uygulandığı zaman daha etkin ve sağlıklı sonuçlar verir.

Gelin Diyeti Nedir?

Gelin diyeti olarak da bilinen düğün öncesi diyet, düğün günü fit ve sağlıklı görünmek isteyen gelinlerin tercih ettiği bir diyet ve beslenme programıdır. Genellikle bu diyete düğünden birkaç ay öncesinden başlanması uygundur. Bu sayede gelin adayları düğün gününe kadar ideal kiloya kavuşabilir ve buna bağlı bir özgüvene sahip olabilirler.

Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?

Gelin diyeti yapmak aslında normal bir diyetten farklı değildir. Normal bir diyette olduğu gibi bu diyetin de diyetisyen kontrolünde yapılması gerekmektedir. Diyetisyen, gelin adayının ideal kilosunu ele alarak bir diyet listesi hazırlar. Gelin adayının da bu listede yer alan besinleri tüketmesi gerekmektedir. Gelin diyeti sayesinde gelin adayları düğünlerinden önce hedefledikleri kiloya ulaşabilirler. Diyetin egzersizle desteklenmesi hem kilo vermeye hem de sıkılaşmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Zayıflamak için Ne Yapmalı?

Düğüne kısa bir süre kalsa da gelin diyeti yaparken sağlıktan ödün vermemek gerekir. Tüm diyetlerde olduğu gibi düğün öncesinde yapılan gelin diyeti de sağlıklı kilo vermeye odaklanır. Bu süreçte gelin adaylarının sağlıklı besinler tüketerek, kalori alımlarını dengeleyerek, vücudun ihtiyacı olan besin maddelerini eksik etmeyerek kilo vermeleri gerekir. Gelin adayları şok diyetlerden ya da besin alımını çok fazla kısıtlayan diyetlerden kaçınmalıdır. Doğru ve sağlıklı bir beslenme programı ile hem sağlıklı bir şekilde kilo verebilir veyahut ideal kilonuzdan çok düşük bir kiloda iseniz sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Elbette tüm bunları yaparken 1 haftada ideal kilonuza kavuşun gibi mucize vaad eden programlardan da kaçınmanız gerekir. BU şekilde şok kilo verdiren diyet programları, zayıflama çayları, tozlar sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir.

Besinlerin Kalori Değerleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Düğün Öncesi Kilo Almamak için Yapılması Gerekenler

Düğün öncesinde yaşanacak olan stres kilo almaya neden olduğu gibi kil kaybına da neden olabilir. Gelin adayları gelinlik seçimi, düğün mekanı ayarlama ve fotoğrafçı seçimi gibi konularda stres yaşar. Düğün öncesinde yaşanan stresin artması gelin adaylarının daha fazla yemesine ya da beslenmeyi tamamen unutarak kendisini uzun süre aç bırakmasına da  neden olabilir. Bu dönemde kilo almamak için gelin adayları öncelikle streslerini kontrol altına almalı ve sonrasında da yediklerini kontrol etmelidir. Aynı zamanda fast food gibi geçiştirmeye yönelik beslenmek yerine sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerekir. Meyve sebze tüketimini ihmal etmemek gerekir.

Sağlıklı Beslenme - Diyet Danışmanlığı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Stresin Kilo Alma ya da Kilo Vermeye Etkileri

Düğün stresi gelin adaylarının kilo almasına neden olabilir. Ancak bazı gelin adayları stres nedeniyle kilo verebilir. Stres nedeniyle kilo alma ya da kilo verme kişinin bünyesine bağlıdır. Her ne olursa olsun gelin adaylarının düğün öncesinde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekir. Bu sayede hayatlarının en mutlu gününde sağlıklı ve ışıl ışıl görünebilirler. Her insan kendi alışkanlıkları doğrultusunda stresle başa çıkmaya çalışır. Bazı insanlar stres yaşarken ya da baskı altındayken yemek yemeyi unuturken, bazı insanlar da daha çok yeme eğilimi gösterir. Eğer sıkıntıya düştüğünüzde abur cubur yeme alışkanlığınız var ise, bunların yerine sağlıklı besinler koyabilirsiniz. Atıştırma ihtiyacınızı meyveler ya da sağlıklı bar atıştırmalıkları tercih ederek de giderebilirsiniz.

Gelin Diyeti - Düğün Öncesi Diyet

Düğün Öncesi Beslenme Tarzı Nasıl Olmalı?

Düğün öncesinde izlenecek olan beslenme tarzı gelinlerin düğün günü nasıl görüneceğini belirler. Sağlıksız beslenmek kilo almaya ve ciltte bozulmalar gibi istenmeyen sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda kilo alan gelin adayları gelinliklerinde iyi görünme konusunda da sorun yaşayabilir. Bu nedenle düğünden birkaç ay önce başlayarak sağlıklı gıdaların tercih edilmesi gerekir. Kilonuzla ilgili bir probleminiz yoksa bile, yaşanacak stres ve hızlı yaşamı göz önünde bulundurarak düğün gününden bir kaç ay öncesinde bir diyetisyenden danışmanlık alarak, kişiye özel sağlıklı bir beslenme programına uyum göstererek beslenebilirsiniz. Aşağıda yer alan beslenme tarzı ve yaşam tarzı örnekleri ile düğün gününe hazır olmak mümkündür.

Lifli Gıdalar Tüketmek

Lifli gıdalar tüketmek sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olacaktır. Lifli gıdaları tüketerek şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmek mümkün olur. Aynı zamanda lifli gıdalar tokluk hissini de destekler. Bu sayede gelin adayları daha az besin tüketerek kilo almanın önüne geçebilirler. Gelin diyetine lifli gıdaları eklemek düğün günüde ideal kiloya ulaşmaya yardımcı olur.

Sağlıklı Bir Alternatif: Salata yazımız da ilginizi çekecektir.

Sıvı Tüketimi

Düğün öncesinde yaşanan stresle başa çıkmak için sıvı tüketiminin aksatılmaması gerekir. Gelin adayları hem kilo kontrolü hem de sağlıklı görünmek için günde vücutlarının ihtiyacı kadar su içmelidir. Her insanın bünyesi, boyu, kilosu, vücut yapısı, beslenme ve yaşam tarzına göre alması gereken sıvı miktarı farklıdır ve yeterli miktarda su içmek sayesinde vücuttaki oksidatif stres azaltılarak vücudun zinde kalması sağlanabilir. Aynı zamanda sıvı tüketimi tokluk hissi yaratır, vücudun enerjisi düşük hissetmesini önler. Özellikle ış mevisimden su ihtiyacınız azalıyor ve su içmekte zorlanıyorsanız, suyunuza bir nane yaprağı ve limon dilimi ya da tarçın ekleyebilirsiniz. Bu şekilde su tüketilmesi kan şekerini de dengeleyecek ve daha rahat su tüketmenizi sağlayacaktır.

Yüz Yüze Diyet hizmeti hakkında bilgi almak için yazımıza göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda çay, kahve, meyve suyu gibi içecekleri de gerekli miktarda tüketebilirsiniz. Ancak bu içeceklerin hiçbiri su yerine geçmez. Yani günlük su ihtiyacınızın bir kısmını başka içeceklerle karşılayamazsınız. Su tüketimine ayrıca dikkat edilmelidir.

Tuzlu ve Yağlı Yiyeceklerden Kaçınma

Tuzlu ve yağlı yiyecekler vücudun su tutmasına yol açar. Bu da şişkinlik ve ödeme neden olabilir. Vücudun su tutması kilo almaya yol açmasa da kendinizi olduğunuzdan şişkin hissetmenize yol açabilir. Bu nedenle özellikle gelin diyeti kapsamında tuzlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bu tür yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı ve lif açısından zengin besinler tüketilmelidir. Ağır beslenmek ve sonrasında da, son dönemde oldukça popüler olan ödem haplarını kullanmak yanlış ve sağlıksız bir yöntem olacaktır. İdeal bir vücuda sahip olmak sadece zayıf ve ideal ölçülere sahip olmak demek değildir. Doğru ve sağlıklı beslenme bir yaşam tarzıdır ve vücuda alınması gereken her esin öğesinin sağlıklı olması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi, uzun vadede sağlıklı bir vücuda sahip olmanıza ve ideal kilonuzun kalıcı olmasına yardımcı olacaktır.

Spor Yapmak

Düğün öncesinde fit bir görünüme kavuşmak eğer sizin için önemli ise sporu da hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Bu amaçla düğünden birkaç ay önce spor yapmaya başlamak iyi bir seçenek olacaktır ve hayatınızın devamında da sporu alışkanlık haline getirmek için bir başlangıç noktası olacaktır. Gelin adayları sakatlanma ve yaralanma ihtimallerini en aza indiren sporları tercih etmelidir. Yoga, pilates, yürüyüş ve yüzme gibi sporlar düğün öncesinde en çok tercih edilen egzersizler arasında yer alır.

Düzenli Uyku

Her ne kadar düğün öncesinde stres kaynaklı uykusuzluk sorunları olsa da gelin adayları düzenli uyku uyumaya özen göstermelidir. Düzenli uyku hem kilo kontrolüne hem de sağlıklı görünüme yardımcı olur. Özellikle düğünden birkaç hafta önce gelin adayının günde en az 8 saat uyuması gerekir. Bu sayede gelin adayı kendini zinde hissedebilir. Bu da gelin adayının parlayan bir cilde ve sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. Vücuda yeterli gelecek şekilde uyku ihtiyacı giderilmez ise, kişi kendisini gün içerisinde yorgun hissedeceğinden, motivasyonu da düşük olacaktır.

Düğünden Önce Kilo Vermek için Diyetisyen Desteği

Düğünden önce kilo vermek zorlu bir süreç olabilir. Düğün öncesi stres, gelin adaylarının daha fazla besin tüketmesine yol açabilir ya da tamamen bilinçsizce yapılan diyet programları ile sağlığınızdan olabilir ve olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Düğünden önce kilo vermek için diyetisyen desteği almak, kilo verme sürecinin kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Diyetisyen gelin adayının mevcut kilosuna ve gıda intoleransı gibi kişisel özelliklerine bağlı olarak özel bir liste oluşturur. Diyetisyen, düğün tarihine göre gelin adayı için diyet listesi oluşturur. Kilo vermek için zaman gerektiğinden dolayı düğünden 6-7 ay önce diyetisyenden yardım almak faydalı olacaktır. İdeal durumda 1 yıl boyunca diyetisyenle çalışmak en iyi sonuçları sağlar. Bu nedenle gelin adayları nişan törenlerinden hemen sonra diyetisyenle çalışmaya başlayabilirler. Gelin diyetinin sporla desteklenmesi de düğün öncesinde kilo verme sürecini destekleyecektir.