Sağlıklı Bir Alternatif: Salata

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek birçok kişi için zorlu bir sürece dönüşebilir. Özellikle tüketilen yiyecek ve içecekleri sürekli kontrol altında tutmak sağlıklı yaşamın en zorlayıcı konuları arasında yer alır. Ancak sağlıklı yaşam denildiği zaman aklınıza sıkı diyetlerin veya zorlu egzersizlerin gelmesi gerekmez. Salata gibi günlük hayatınızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz öğünlerle yaşamınıza yeni bir yön verebilirsiniz.

Salata Öğün Olarak Tercih edilebilir mi?

Birçok durumda salata dediğimiz zaman birçok kişinin aklına yağsız ve tuzsuz yeşillikler gelir. Günümüzde yaratıcı tarifler deneyerek salatayı sağlıklı bir öğüne dönüştürebilirsiniz. Tükettiğiniz tüm besinlerde olduğu gibi salata hazırlarken de elinizin altında birçok seçenek bulunur. Burada önemli olan nokta protein, karbonhidrat ve yağ dengesini göz önünde bulundurmaktadır. Tüm bu değerleri doğru şekilde ele alarak salatayı öğle ya da akşam yemeklerinde tek başına tercih edebilirsiniz. 

Öğünlerle Birlikte Salata Tercih Edilebilir mi?

Salata tek başına bir öğün olabileceği gibi öğünlerin yanına iyi bir eşlikçi de olabilmektedir. Salatayı öğün yerine eşlikçi olarak kullanacaksanız yeşilliklerden oluşan bir salata destekleyici bir tercih olacaktır. Tavuk, et veya balık yemeğinin yanında tercih edeceğiniz salata dengeli bir öğün oluşturmanızı kolaylaştırır. Salata aynı zamanda günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamaya da yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Bir Alternatif Salata

Salata ile Beslenmek Kilo Vermeyi Sağlar mı?

Salata ile beslenmek kilo vermeyi kolaylaştırsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi sadece salata yemek dengeli bir beslenme düzeni oluşturmaz. Kilo vermenin bir numaralı kuralı, tüm besin gruplarından yeterli miktarda almaktır. Bu nedenle sadece yeşillikten oluşan bir salata sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaz. Bunun yerine farklı salata tarifleri deneyerek dengeli bir öğün oluşturmanız gerekir. Ancak bu şekilde sağlıklı kilo vererek forma girebilirsiniz. 

Kilo Verme - Zayıflama konusunda bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Sağlıklı Salata Hazırlarken Nelere Dikkat Edilir?

Sağlıklı salata hazırlamak zannedildiği kadar kolay bir iş olmayabilir. Salata hazırlarken dikkat edeceğiniz birkaç nokta, tükettiğiniz besinin vücudunuz için faydalı olmasını sağlar.

  • Salata hazırlarken koyduğunuz yağ miktarına dikkat edin. Lezzet vermek için yağ eklemek çok fazla kalori almanıza neden olabilir.
  • Aynı zamanda mayonez içeren salata sosları konusunda da dikkatli olmanız gerekir. Bu soslar her ne kadar salataya lezzet katsa da yüksek kalori içeriğine sahiptir. Çok fazla salata sosu kullanmak çok fazla kalori almanıza neden olabilir.
  • Salata hazırlarken sadece yeşillik kullanmak zorunda değilsiniz. Tavuk, et ve balık gibi protein kaynaklarını da salata tarifine ekleyebilirsiniz.
  • Susam, chia tohumu gibi tahılları salataya eklemek daha dengeli bir öğün hazırlamanıza yardımcı olur.
  • Salata dediğimiz zaman aklınıza sadece tuzlu seçenekler gelmesin. Meyve salatası da sağlıklı bir öğle yemeği alternatifi olabilir. Meyve salatasını yoğurt ve chia tohumu gibi tahıllarla desteklemek faydalı olacaktır. 
  • Farklı tarifler denemekten korkmayın. Vegan ya da vejetaryen olan kişiler protein alternatifi olarak tofu ya da mercimek, nohut gibi bitkisel protein kaynaklarını tercih edebilirler. 

Sağlıklı Salata Önerileri

Size sunacağımız sağlıklı salata önerileri sayesinde hem sağlıklı beslenebilir hem de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Bağırsak Dostu Besinler yazımız da ilginizi çekebilir.

Avokadolu Salata

Avokado tok kalmanıza yardımcı olduğu gibi içerdiği sağlıklı yağlar sayesinde genel vücut sağlığını da destekler. Yeşillik, havuç, turp ve avokado ile hazırlayacağınız bir salata, bir öğünde ihtiyaç duyacağınız çoğu besin değerini sağlar. Hazırlayacağınız avokadolu salataya susam ve kavrulmuş fıstık ekleyerek lezzeti daha da arttırabilirsiniz. Bu salata daha çok diğer yemekleri destekleyici olarak tercih edilebilir.

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalıdır? yazımız da ilginizi çekecektir.

Tavuklu Salata

Tavuklu salatayı ana öğün olarak tüketebilirsiniz. Tek yapmanız gereken yeşilliklerden oluşan bir salata hazırlamak. Daha sonra yağsız tavukgöğsünü ızgarada pişirerek dilimlere ayırın. Bu tavukgöğsü dilimlerini salatının üstüne koyarak lezzetli bir tarif hazırlayabilirsiniz. Salatada balzamik sirke kullanmak lezzeti ve besin değerlerini bir adım öteye taşıyacaktır.

Besinlerin Kalori Değerleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Akdeniz Salatası

Sadece domates, salatalık, biber ve peynirle harika bir salata hazırlayabilirsiniz. Akdeniz tipi beslenmeden ilham alan bu salata, özellikle yaz aylarında hafif bir tercih olmaktadır. Salataya zeytin katabilir ve zeytinyağı ile tadını bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. 

Nohutlu Salata

Salata hazırlarken işin içine tahılları katmak daha besleyici bir öğün oluşturmanıza yardımcı olur. Marul, roka gibi yeşilliklerden oluşan salataya nohut ekleyerek farklı bir tarif oluşturabilirsiniz. Nohut salatası tercih edecekseniz salata sosu olarak zeytinyağı ve limon istediğiniz lezzeti yaratmanıza yardımcı olur.