Protein Bar - Meyve Bar

Protein barları ve meyveli barlar gün içerisinde kısa atıştırmalık arayanların, beslenme programlarına pratik ara öğünler eklemek isteyenlerin en çok tercih ettiği atıştırmalık gıdalardır. Ancak elbette bu ürünlerin sadece diyet ürünleri olduğunu düşünmek ve yiyerek kilo verileceğini düşünmek yanlış olur.

Protein bar ve meyve barı gibi ürünler sağlıklı bir beslenme programı, kilo alma, zayıflama programlarında kendilerine bir yer edinebilirler; ancak sadece bu ürünlerle beslenmek de yanlış olacaktır.

Bugün bana da beslenme programları ve diyet danışmanlığı yaptığım danışanlarım tarafından oldukça fazla sorulan protein barlar ve meyve barlardan bahsetmek istiyorum.

Protein Barlar

Barlar; karbonhidrat ve proteinle zenginleştirilmiş, yağ oranı az, lif içeriği yüksek, sindirimi kolay sağlıklı atıştırmalıklardır. Günlük beslenme rutininde, yoğun çalışma temposunda beslenme programları içerisinde ve vücudun çeşitli gereksinimlerini karşılamak adına yer verilebilir. Kalorileri yaklaşık 2 meyve yerine geçen barlar kullanım özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir.

Protein barları daha çok antrenmandan sonra kas gelişimi ve glikojen depolarını doldurması açısından tavsiye ediyorum. Özellikle aktif spor yaşamı olan sporcuların beslenmesinde ya da profesyonel spor yaşamı olmasa da düzenli spor yapmak günlük rutini olan danışanlarımda diyet ve beslenme programlarımda protein barlarına yer veriyorum. Bu barlarda karbonhidrat oranına ek olarak protein miktarı da yüksek olduğundan, bu sayede antrenmandan sonra ilk 45 dk'lık süreçte tüketmek kas gelişimi açısından faydalı olacaktır.

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme yazımız da ilginizi çekebilir.

Sporcu Beslenmesi yazımız da ilginizi çekebilir.

Protein Barlar - Meyve Barlar - Ara Öğünler

Meyve Barları

Meyve barları ise günlük yaşamda ara öğün olarak tüketebilirsiniz. Günlük beslenme rutininiz içerisinde ara öğünler oldukça fazla önem taşımaktadır. Sadece kilo alma, zayıflama gibi bir kaygı ya da hedefiniz olmasına gerek duymaksızın, sağlıklı atıştırmalıklarla ara öğünler yapabilirsiniz. Diyetisyen olarak ben de tüm beslenme programlarımda ara öğünlere yer veriyor ve hassasiyetle uygulanması gerektiğini danışanlarıma iletiyorum. Bu ara öğünlerde atıştırmalıklar yerine, önceliğiniz her zaman meyve olsun, ama meyve yerine geçen bu sağlıklı atıştırmalıkları iş yerine, okula birçok farklı yere götürüp kahve yanında keyiflice tüketebilirsiniz.

Günlük Beslenme Rutininde Ara Öğünün Yeri

Çalışma hayatı içerisinde ya da öğrencilik hayatı içerisine elbette ki her zaman doğru ve sağlıklı beslenme konusunda hassas olamıyor, hassas olabilsek dahi zaman zaman buna vakit ve imkan yaratamıyoruz. Sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar okulda dersi olan bir öğrenci düşünün; ya da çalışma düzeninizden ötürü her zaman öğünleri vaktinde  yemek ya da sağlıklı gıdalar tüketmek gibi bir imkanınız olamıyor. Bu durumlarda meyve barları ve protein barları tercih ederek kendinizi tamamen aç bırakmak yerine tok kalmayı sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sadece aç hissetmemek için karbonhidrat ağırlıklı gıdalar tüketmek, bisküvi, şeker gibi paketli gıdalar tüketmek yerine bu atıştırmalıklardan da tüketebilirsiniz.

Gece Acıkmaları için Sağlıklı Öneriler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Diyabet ya da Hipoglisemi Durumlarında Ara Öğün

Her şeyden önce bu konularda teşhisi kendiniz koymamalısınız. Son dönemde internet üzerinden, diyetisyen olmakla uzaktan yakından alakası olmayan sayfalar üzerinden tüm beslenme konularında pek çok yanlış bilgiye ulaşmak maalesef ki mümkün.

Vücudunuzla ilgili bir rahatsızlık, bir sağlık problemi yaşıyor iseniz, öncelikle doktorunuzla görüşmeli, şikayetinizin nedenleri ve çözüm yollarını öğrenmelisiniz. Sonrasında ise sağlıklı beslenme programına ihtiyaç duyacağınız için mutlaka uzman bir diyetisyen ile görüşmeli ve kişiye özel bir beslenme programı almalısınız. Ara öğünler de dahil olmak üzere tüm beslenme programınız size özel olacağından, programa uyum göstermeniz ve titizlikle takip etmeniz halinde kendinizde hissettiğiniz enerji düşüklüğü, halsizlik problemlerine de çözüm bulunacaktır.

Hastalıklarda Beslenme konusunda bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Spordan Sonra Protein Bar Yerine Meyve Yemek Daha mı Sağlıklı?

Her zaman için öncelikli önerimiz meyvenin kendisini yemeniz olmalıdır. Ancak kimi zaman buna imkanınız olamayabilir. Protein bar ve meyve barları yanınızda bulundurmanız daha pratik olabilir. Bu gibi durumlarda rahatlıkla barları tercih edebilirsiniz.

Ana Öğün Atlayarak Ara Öğün Yapmak Yanlış mı?

Sağlıklı bir beslenme programı yürütmek isteyenlerin öğün atlamaması gerekir. Zamansal sıkıntılar, çalışma ve yaşam koşullarınız sebebiyle buna mecbur kalıyorsanız, diyetisyeniniz ile bu konuyu paylaşarak günlük rutinlerinize göre en kolay yapabileceğiniz şekilde bir beslenme programı oluşturulmasını birlikte sağlayabilirsiniz.

Burada konu her ne olursa olsun; sağlıklı beslenme, kilo alma, kilo verme, hastalıklara özgü beslenme, sporcu iseniz beslenme, amaç sağlıklı ve kişiye özel doğru beslenmenizi sağlamaktır. Diyet listeleri göz korkutucu ve uygulanması zor bir savaş haline gelmemeli, yaşam akışınızla uyum göstermeli ve uyabileceğiniz özelliklere sahip olmalıdır. Diyetisyeniniz sizi bu konuda en doğru şekilde yönlendirecektir.

Protein Bar Kilo Aldırır mı?

Tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Spor sonrası protein bar tüketecekseniz, öncelikle zaten paketli ürün içerisindeki protein, karbonhidrat değerlerini kontrol etmelisiniz. Ayrıca eğer ara öğün tüketiminde vücudunuzun açlık hissini bastırmıyor ve birkaç tane yeme ihtiyacı duyuyorsanız, yaktığınız kaloriden çok daha fazlasını geri almanız da olası.

Protein barlar kullanım amacına uygun olarak tüketildiği takdirde enerji ve performansı arttırmaya destek olur. Elbette her besinde olduğu gibi, bunları da kararında ve vücudun ihtiyacı kadar tüketmek doğru olacaktır.