Diyetisyen Kimdir? Neler Yapar?

Diyetisyen tanımı pek çoğumuz için doğru beslenme ve diyet programı ile özdeşleştirilse de aslında çok kapsamlı bir tanımı vardır. Diyet kavramı sağlıklı beslenme ve beraberinde kişinin ideal kilosuna kavuşmak için fazla kilolarından kurtulması, kilosu az ise sağlıklı kilo alarak ideal kilosuna kavuşması, bir sporcunun ihtiyacı olan besinleri doğru değerler ve zamanlarda alabilmesi ile daha iyi performans gösterebilmesi, aynı zamanda kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin doğru beslenme ile hastalıkların vücuda olan etkilerini en aza indirmek için yapmak durumunda olduğu düzenli ve dengeli beslenme programlarının tümünü kapsamaktadır.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen ise tüm bu sağlıklı beslenme ve dengeli bir vücuda sahip olunması için vücudun gereksinimleri ile doğru besinlerin seçilmesi konusunda danışanlarına yardımcı olan kişilerdir.

Diyetisyen Olmak İçin Ne Gerekir?

Diyetisyen olmak için örgün eğitimde bir üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin en az 4 yıllık Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olunması gerekmektedir. 4 yıllık eğitim sürecinde psikoloji, sosyoloji, iktisat gibi konuların beraberinde genetik, fizyoloji, anatomi, besin kimyası, beslenme biyokimyası gibi konularda detaylı eğitimler ve bunların yanı sıra teorik ve uygulamalı diyet tedavisi dersleri de alan diyetisyen adayları için; 4. Sınıf öncesinde yaz döneminde yapılan 1 aylık yaz stajı zorunlu olmaktadır. 4. Sınıf süresince de tüm öğrenilenlerin uygulanması amaçlı olarak; 4. Sınıf eğitim dönemi boyunca 1 sene (özel hastane ve devlet hastaneleri olabilir) 1 yıllık staj zorunluluğu da bulunmaktadır. Eğitim süresince hastalıklarda beslenme, çocuk hastalıklarında beslenme, anne-çcouk beslenmesi ve sporcu beslenmesi gibi alan dersleri de bulunmaktadır.

 Bu zorunlu mesleki tecrübelerin de tamamlanmasıyla birlikte, 4 yıllık sürecin ardından kişi diplomasını alabilir ve diyetisyen olarak danışanlarına hizmet vermeye başlayabilir. 

Ankara Diyetisyen - Diyetisyen Kimdir?

Mesleki eğitim sürecinin dışında da diyetisyen olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. En az eğitim bilgisi kadar önemli olan bu detaylara da birlikte göz atalım:

Empati ve İnsan Psikolojisini Anlama Yeteneği

Diyetisyenler bazı durumlarda danışanlarının çok zor süreçlerine tanıklık edebilir ve bu süreçlerde danışanlarının en büyük destekçisi olabilirler. Kişi bir rahatsızlığından ötürü kilo alamıyor ya da kilo veremiyor, çeşitli sağlık sıkıntıları yaşıyor ve bu süreçte diyet programına uyması zorlaşıyor olabilir. Diyetisyeniniz bu konuda sizi anlayan ve ihtiyaçlarınıza çözüm bulan bir yapıda olmalıdır. Eğer bir danışan diyetisyenine güvenir ve kendisini emanet edebileceğine karar verir ise, diyet süreci de daha keyifli bir hal alacaktır. Bu durumda elbette bir diyetisyene düşen çok görev vardır. Kişinin yaşam şartlarına, beslenme alışkanlıklarına, belki de vazgeçemediği zararlı yeme alışkanlıklarına yönelik sabırlı ve uzlaşılabilir bir tutum sergilemelidir. Bu da bizi kişiye özel diyet programının ne kadar önemli olduğuna getiriyor. Danışan kendisi için yazılmamış bir beslenme programında çok fazla zorluk yaşayabilir ve üstüne üstlük bu programı uygulamayı başarsa bile hedeflediğim kiloya inemeyebilir ya da kilo alamayabilir, olumsuz bir durum olarak sağlığını da olumsuz etkileyebilir. Ama kişiye özel bir programda, diyetisyenin danışanı ile bire bir ilgilendiği doğru bir programda hedeflere ulaşmak her zaman daha kolay olacaktır. Aynı zamanda iletişim becerileri yüksek bir diyetisyenin danışanlarına ulaşması ve içlerini rahatlatması her zaman daha kolay olacak ve tüm danışmanlık sürecinde güven kazanmış olacaktır. Danışan kişinin hedef ve çekincelerini doğru anlamak ve doğru yorumlayabilmek için iletişim bilgisi şarttır.

Donanımlı Olmalı ve Güncel Bilgilerle Gelişmeye Açık Olmalı

Neredeyse her geçen gün hayatımıza yeni bir tanım ve bilgi girmeye başladı. Doğru beslenmek, ideal kiloda olmak, iyi bir görünüme sahip olmak da hem kadın hem erkek birçok insan için gerek iş yaşamı, gerekse özel yaşamı olarak çok önemli bir konumda bulunuyor. Görünüm konusunu ikinci plana atmakla birlikte sağlıklı bir vücuda sahip olmak, yoğun iş ve hayat temposuna yetişebilmek için enerjik olmak öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken konuların başında gelir.

Düğün Öncesi Diyet yazımız da ilginizi çekecektir.

Bu arada elbette teknoloji çağındayız. Bu yüzden de kilo verme, kilo alma konularına ilişkin çok ciddi bir bilgi kirliliği ile karşı karşıyayız. Belki yüzlerce marka zayıflama çayı, yiyecekleri ve tozlarına internet üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor ve insanlar yanlış bilgiler edinerek yanlış süreçlere girebiliyorlar. Bazı durumlarda bu kullanımlar kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyerek telafisi zor sonuçlar da doğurabiliyor. Tam da bu sebeple biz diyetisyenlere daha çok sorumluluk düşüyor diyebiliriz.

Mesleğimizde bazı kıstaslar vardır ki, bunlar esas alınarak danışanlarımız için en iyisini istiyoruz. Bazen kişinin istediği kilo ideal kilosundan daha aşağıda olabilir ve bu aslında psikolojik bir durumdan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığımızda danışanımızın öncelikle sağlığını düşünerek gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. Bu da hem mesleğimiz hem de diyetisyene gitme ihtiyacı hisseden her bir kişinin yaşayabileceği dış etkenlere ve maruz kaldıkları bilgi kirliliğine karşı bizleri her zaman donanımlı olmaya, güncel her durumda fikir ve deneyim sahibi olmaya mecbur kılıyor. Başarılı sonuçlar alabilmenin temeli de başarılı bir problem çözme yeteneğinden geçiyor.

Sabırlı Olmalı

Diyetisyene danışan kişiler elbette kilo alma ya da kilo verme konusunda sabırsız olabilirler; bir an önce sonuç görmek isteyebilir ve bu konuda ümitsizliğe kapılabilirler. Ancak diyetisyen danışanına şeffaf bir şekilde ve sabırla süreci kabul ettirebilir ve sağlıklı bir süreci sabırla daha kolay yönetilir hale getirebilir.

Ulaşılabilir Olmalı

Tüm bir danışma süreci boyunca danışanlar bazen bazı beslenme konuları ya da alternatiflerinde kararsızlık yaşayabilirler. Bu gibi durumlarda elbette ki diyetisyenlerine danışmak istemeleri oldukça doğaldır. Bu yüzden diyetisyenin ulaşılabilir olması çok önemlidir.

Clean Bulk Diyet Programı yazımızı da inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Diyetisyene Neden İhtiyaç Duyulur?

Geçmişten günümüze kadar gelen süreç içerisinde beslenme anlayışı, çalışma anlayışı, güzel görünmek anlayışı, sağlıklı olmak anlayışı pek çok değişikliğe uğradı. Yıllar içerisinde yaşamın daha hızlı akması ve belki çalışma düzenlerindeki uyumsuzluklar kişisel yaşamda bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Bunlarla birlikte bilinçli kesimlerde internet üzerinden edinilen bir çok bilgiyi sorgulama durumu da mevcut, ki öyle de olmalı.

Gıda endüstrisinin daha çok çeşite sahip olması ve aynı zamanda tüketim kültürüne çok daha fazla adapte olunmasıyla birlikte yanlış beslenme kaynaklı sağlık problemleri ve obezite sorunları ortaya çıkmaya başladı. Öyle ki çok ufak yaşlarda çocuklarda bile bu sorunun görülmesi, yetişkinlik yaşamları için kalıcı kronik hastalıklara sebebiyet vermeye başladı.

Günlük Kalori İhtiyacı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Demir Eksikliğine Karşı Doğru Beslenme yazımızı da inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Elbette bu konuda işin uzmanından bilgi almak isteyenler kendileri diyetisyen araştırmasına gittiler; ancak bazı durumlarda da sorunu tespit eden tıp doktorları hastalarını diyetisyenlere yönlendirmeye başladılar.

Doğru beslenmek ve kilo problemlerini sağlıklı bir şekilde çözebilmek için beslenme programının kişiye özel olması şarttır ve kişiye özel bir beslenme programını da sağlığınızı tehdit edecek birşey yapmayacak şekilde ancak bir diyetisyen oluşturabilir ve takip edebilir.

Ankara Diyetisyen Fiyatları

Ankara’da diyet danışmanlığı için hizmet almak isteyenler araştırmaları sırasında kafa karıştırıcı pek çok sonuca ulaşabilir. Bu yüzden diyetisyen araştırmanız sırasında mutlaka yukarıda saydığımız özellikleri gözetmenizi öneriyoruz. Yüz yüze diyet danışmanlığı ve online diyet danışmanlığı için fiyatlarımızı  inceleyebilirsiniz. Aklınıza takılan her konu için bizlere Whatsapp numaramız ve eposta adresimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Size en uygun diyet programı seçenekleri sunmak ve birlikte değerlendirmek için en uygun hizmeti vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Online Diyet Danışmanlığı Fiyatları

Eğer Ankara dışında farklı bir şehirde iseniz ya da diyetisyen ile yüz yüze görüşmek için vakit ayıramıyorsanız online diyet danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Online Diyet yazımızı inceleyebilir ve fiyat bilgilerini edinebilir, randevu oluşturmak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Yüz Yüze Diyet Danışmanlığı Fiyatları

Ankara'da bir diyetisyen araştırıyorsanız bizlere ulaşabilir ve kişiye özel beslenme danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Yüz Yüze Diyet sayfamıza da göz atabilir ve hemen randevu oluşturabilirsiniz.

Ankara Diyetisyen Randevusu

Beslenme, kilo alma, kilo verme, sporcu beslenmesi, hastalıklara özgü beslenme ve çocuklarda beslenme konularında tüm merak ettiklerinizi yanıtlamak üzere buradayız. Bizlere hemen ulaşabilir ve randevunuzu oluşturabilirsiniz.